Blog Sociální sítě

Když jednomu „socky“ fungují, druhému nemusí

Sociální sítě jsou v dnešní době nepostradatelnou součástí každého úspěšného podnikání. To je fakt, který od nás neslyšíte poprvé, ani naposledy. Pro jejich důležitost se tak mnohé firmy a instituce snaží hledat nejen u svých konkurentů dobrou praxi, kterou se budou moci inspirovat. Kde je tedy problém?

Když se inspirace stane bezhlavým kopírováním

Sledování trendů a konkurenčních postupů není nic špatného. Tento přístup pomáhá firmám udržet krok s jejich obchodními vyzývateli a inspirovat se například v případě budování značky a dosahování obchodních cílů. Nicméně se může velmi snadno stát, že firmy spadnou do pasti bezbřehého kopírování trendů jiných společností, u kterých vidí úspěch na jednotlivých profilech. Strategie, která by v případě sociálních sítí fungovala 1:1 mezi odlišnými druhy podnikání, však neexistuje, a proto je takový krok velmi problematický. Proč je tedy důležité, aby sociální sítě každé firmy byly tvořeny jedinečným způsobem, stejně jako samotné podnikání?

Businessman,Hand,Working,With,New,Modern,Computer,And,Business,Strategy

Různé firmy mají různé cíle

Každá firma má odlišné cíle a obchodní strategie. Proto i v samotném prodeji či produktovém portfoliu platí, že co funguje jedné společnosti, nemusí nutně fungovat pro jinou. Příkladem může být vlastní motivace, proč společnost na sociálních sítích působí. Zatímco pro jednu společnost může být hlavním cílem získat co nejvíce nových zákazníků, pro jinou může být důležitější udržovat stávající klientelu a budovat s ní dlouhodobý vztah. Takto rozdílné cíle si vyžadují i odlišné přístupy na sociálních sítích.

Cílové skupiny a jejich tone of voice

Pokud řídíte své podnikání dle dlouhodobé strategie, zajisté pracujete i s konceptem cílových skupin a typického zákazníka nebo uživatele vašich služeb. A to je další zásadní rozdíl mezi vámi a firemními profily, které se vám líbí. Práce s vlastní cílovou skupinou znamená, že obsah, tón a styl komunikace na sociálních sítích přizpůsobíte konkrétním potřebám a preferencím této skupiny. Jinak budete komunikovat novou řadu energy drinků cílící na mladší generaci a odlišný vizuální obsah a jazykové prostředky použijete v případě kosmetiky proti stárnutí, kterou chcete zaujmout starší generaci.

friends

Hraní si s pověstí a historií značky

Máte vlastní historii, vývoj a pověst značky? Jedinečná dějová linka, kterou lze komunikovat na sociálních sítích! Opět jsme ale v oblasti jedinečného historického vnímání značky, firemních hodnot a přístupu k zákazníkovi. To jsou aspekty, které vás odlišují od konkurence a které nelze bezhlavě přebírat z komunikace jiných společností, ačkoliv se vám myšlenka může líbit. Zkuste to sami, podle sebe a jinak! A pokud se nemůžete pochlubit stoletou tradicí, nezoufejte. Nově vznikající firma může právě svou svěží komunikací a novými přístupy získat důvěru a pozornost zákazníků na sociálních sítích stejně dobře.

Být unikátní a svůj je klíčem k úspěchu

Sociální sítě jsou silným nástrojem pro každou firmu, ale pouze při respektování faktu, že každá firma je jedinečná. Přístup k sociálním sítím by měl být vždy přizpůsoben cílům, cílové skupině a vizi brandu samotného. Kopírování přístupu od jiných společností nemusí vždy vést k úspěchu. Místo toho by firmy měly investovat čas a úsilí do vytváření unikátního a autentického obsahu na sociálních sítích. O tom, jak být na sítích kreativní a osobní zároveň, jsme se rozepsali již dříve.

foto–tým
Nejste si jistí, kde začít? Kontaktujte nás! Náš tým odborníků na sociální sítě a marketingové strategie vám pomůže vybudovat silnou online přítomnost a dosáhnout vynikajících výsledků.