Blog > Pro podnikatele

Proměňte kliky na konverze. Jak na reklamu na Googlu?

Úspěšná reklamní kampaň, nebo vyhozené peníze? To často závisí na správném výběru reklamního formátu. Jakou reklamu ale zvolit, pokud jste podnikatel a vlastníte menší nebo střední firmu? A jakým kampaním se naopak vyhnout, protože jsou vhodné spíš pro větší e-shopy? Pojďte se s námi podívat na to, jak zaujmout co největší publikum, přivést nové zákazníky a nestrávit přitom nastavováním reklamy dlouhé hodiny.

Nejrozšířenější forma inzerce je placená reklama na Googlu. Proč zrovna Google? Je to nejvíce používaný vyhledávač na světě a v Česku, který má nejvyšší zásah a pro menší inzerenty je tak ideální. Google na své platformě Google Ads nabízí širokou škálu reklamních kampaní, které umožňují oslovit cílovou skupinu na všech plochách vlastněných Googlem či partnerskou sítí. Každý formát má své výhody i jiný účel. Textová reklama kombinuje jednoduchost a nízkou cenu a cílí na zákazníky, kteří již znají svou potřebu a buď hledají více informací o produktu či službě, nebo už jsou připraveni nakoupit. Videoreklamy nabízí vizuální atraktivitu a prostor ke komplikovanějšímu sdělení a jsou vhodné pro brand building neboli budování povědomí o vaší značce.

Je důležité zvolit takovou reklamu, která efektivně představí vaši značku, produkty a služby, přivede na váš web nové zákazníky nebo splní jiný předem stanovený cíl. Ideální je kombinovat různé formáty a zkoušet jejich nejlepší nastavení. Výkonnostní kampaně by měly běžet dlouhodobě, zatímco brandové kampaně by naopak měly být strategicky zaměřené na určité období a ideálně by je měly podpořit i ostatní kanály, jako je OOH, TV, PRINT či SEO a PR aktivity,” vysvětluje PPC specialistka agentury MARWEA Daniela Kůsová, která je naše jednička v nastavování reklamních kampaní.

Z jakých druhů reklamy na Googlu tedy můžete vybírat?

Kampaně ve vyhledávání

Kampaně ve vyhledávání jsou textové reklamy, které se zobrazují ve výsledcích vyhledávání na Googlu. Tento typ reklamy umožňuje oslovit uživatele v okamžiku, kdy vyhledávají produkty a služby, které nabízíte. „Kampaně ve vyhledávání jsou pro vás základem, pokud podnikáte. Jejich správným nastavením můžete získat nové zákazníky a přivést potenciální zákazníky přímo na váš web, mohou vám také pomoci zvýšit objem prodeje,“ popisuje PPC specialistka Daniela Kůsová.

Jaké jsou výhody kampaní ve vyhledávání?

 • Napíšete jen text: Pro textové reklamy potřebujete znát relevantní klíčová slova. Text se skládá z 15 nadpisů, které obsahují vyhledávané slovo a lákají uživatele na web pomocí čísel, procent, slev či nabídek zdarma, a 4 popisů, které kromě klíčového slova obsahují i výzvu k akci (např. Registrujte se u nás na webu a získejte…). Není potřeba nahrávat žádné soubory nebo podklady.
 • Přesné cílení: Oslovujete uživatele, kteří právě hledají to, co nabízíte. Reklamy se zobrazí jen těm, kteří jsou pro vás skutečně relevantní.

Důležité je také rozšíření reklam Google doporučuje rozšířit reklamu nejen o podstránky, snippet, telefon či krátké úryvky, ale také o obrázky či formulář. Ačkoliv nastavení reklamy ve vyhledávání vypadá jednoduše, nenechte se zmást. Musíte při tom myslet na spoustu detailů, hlídat si počet znaků a dobře se v tomto prostředí orientovat. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, obraťte se na nás. Naši experti vám pomohou ušít reklamu přesně na míru.

reservanto_vyhledávání
Kampaň ve vyhledávání, Reservanto

Obsahové kampaně

Hlavním cílem obsahové kampaně je oslovit relevantní zákazníky prostřednictvím vizuálně atraktivní reklamy, která se zobrazuje, když uživatelé procházejí webem nebo používají různé aplikace, včetně YouTube. Obsahové kampaně zahrnují text, grafiku, videa a další média a dokážou oslovit zákazníky ve všech fázích nákupního cyklu, ať už jen projevili zájem, nebo se chystají nakupovat. „Nejlépe funguje responzivní bannerová reklama. Pro české prostředí to ale není moc vhodný formát kvůli nízké kvalitě umístění a téměř nemožnosti jej uhlídat. Pro obsahovou reklamu našim klientům doporučujeme využít rozhraní Sklik od Seznamu, který nabízí kvalitní umístění,“ říká Daniela Kůsová.

Rozlišujeme dva druhy obsahových kampaní. Zatímco standardní obsahová kampaň umožňuje více nastavení a cílení kampaně a poskytuje větší kontrolu včetně automatizace, chytrá obsahová kampaň nabízí jednodušší nastavení, které šetří čas. „Chytrou obsahovou kampaň ale určitě nedoporučujeme, protože u ní nemáte kontrolu nad tím, kde se vaše reklama zobrazuje a s čím si ji lidé spojí,” dodává Daniela Kůsová.

Jaké jsou výhody obsahových kampaní?

 • Budují povědomí o značce: Vizuálně atraktivní výzvy k akci si lidé dobře pamatují a snadněji si je pak spojí s vašimi produkty.

Velký zásah: Oslovují uživatele z celého světa na 35 milionech webů a aplikací a ve službách Google.

Discovery

Díky kampaním discovery můžete sdílet příběh své značky s uživateli v rámci různých feedů Googlu, a to právě ve chvíli, kdy chtějí objevovat nové produkty a služby. Klíčem k úspěchu je použití poutavých a inspirativních kreativ napříč různými informačními kanály. Discovery má obrovský zásah, jedinou kampaní můžete oslovit až tři miliardy zákazníků na domovské stránce YouTube a Další ke zhlédnutí, na kanále Objevit a na kartách Promoakce a Sociální sítě v Gmailu. 

Nastavení kampaně je jednoduché, stačí zadat základní podklady, pamatujte přitom na kvalitní a inspirativní obrázky a loga. Google použije vaši cílovou skupinu a rozpočet a začne zobrazovat personalizované reklamy přizpůsobené uživatelům v době, kdy je jejich zájem o vaši značku největší. Některá nastavení jsou u discovery automatizována, abyste ušetřili čas. Nelze tak upravit například způsob zobrazování, cílení na zařízení, cílení na umístění nebo střídání reklam.

Discovery kampaň se vyplatí, když:

 • chcete zvýšit počet konverzí v širším měřítku,
 • chcete oslovit nové zákazníky,
 • potřebujete obnovit kontakt se zákazníky, kteří už vás znají.
reservanto_discovery
Discovery kampaň, klient Reservanto

Někdy si vystačíme s fotobankou, ale většinu našich kampaní se snažíme tvořit maximálně kreativně. K tomu patří neotřelá grafika, kterou připraví naši specialisté například v nástroji Canva. 

V její rozšířené verzi připravujeme jak obrázky do mailingových kampaní, tak grafiku na sociální sítě nebo pro PPC reklamy. Někdy se držíme stávajících šablon a jindy zase popustíme uzdu své fantazie a vytvoříme něco úplně nového. Právě široké možnosti tvorby nám v případě Canvy vyhovují a věříme, že s tímto nástrojem vytvoříme ještě spoustu zajímavých kampaní.

Videokampaně

Rozšiřujete své služby nebo jste začali nabízet úplně nové? Hledáte nové zákazníky nebo jen chcete, aby o vás vědělo co nejvíce lidí? Kampaně s videoreklamami jsou pro vás ideálním nástrojem. Zobrazují reklamy ve videích na YouTube, na webech a v aplikacích partnerů Googlu pro video. Hodí se, když chcete zasáhnout široké publikum a zvýšit obecné povědomí o vaší značce.

„Můžete použít videa ze svého účtu YouTube a podobně jako u ostatních kampaní Google Ads i zde lze sledovat výkon videoreklam a upravovat cílení na témata, klíčová slova a demografické údaje,“ říká PPC specialistka. S videokampaněmi zasáhnete i uživatele, kteří již viděli vaše reklamy, jsou odběratelé vašeho kanálu, viděli v minulosti nějaké video nebo navštívili vaše webové stránky.

Jaké jsou typy videokampaní?

 • Přeskočitelné reklamy in-stream – přehrávají se před jinými videi, během nich nebo po nich. Po 5 sekundách ji můžete přeskočit.
 • Nepřeskočitelné reklamy in-stream – oslovují zákazníka celým reklamním sdělením. Trvají nejdéle 15 sekund.
 • Reklamní mikrospoty – krátké videoreklamy, které mají oslovit široké spektrum zákazníků a posílit povědomí o značce. Maximální délka je 6 sekund.
 • Videoreklamy in-feed – zobrazují se pouze na YouTube a oslovují uživatele na místech, kde hledají obsah. Reklama se přehrává na stránce sledování videa nebo na stránce kanálu YouTube.
 • Reklamy out-stream – zobrazují se na webech a v aplikacích partnerů Googlu pro video. Jsou k dispozici pouze na mobilních zařízeních a tabletech a lze je snadno přehrát klepnutím.

Další druhy kampaní: Nákupy, na aplikaci, chytré a maximální

Pokud vlastníte e-shop, je pro vás prakticky nutností propagace prostřednictvím Nákupů Google. S touto reklamou cílíte na větší návštěvnost vašeho webu a prezentujete své produkty přímo ve výsledcích vyhledávání Google a na kartě Nákupy Google. V porovnání s textovými reklamami, které obsahují pouze text, zobrazují reklamy v Nákupech fotografie, názvy a ceny vašeho zboží, název prodejny a další informace.

Kampaně na aplikaci a chytré kampaně, které jsou dalším druhem reklamy na Googlu, našim klientům v MARWEA nedoporučujeme. „Jedná se o nevhodné formáty, protože je potřeba velmi pečlivě kontrolovat, kde a jak se reklama zobrazuje. Pokud potřebujete pomoci s tímto druhem kampaní, ozvěte se nám, vybereme vám reklamní formát na míru pro vaše produkty či služby,” zdůrazňuje naše specialistka na online placenou reklamu.

Totéž platí pro maximálně výkonné kampaně, které se zobrazují v okamžiku, kdy mají největší hodnotu, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Uvidíte je na všech kanálech Google, jako jsou YouTube, Obsahová a Vyhledávací síť, kanál Objevit, Gmail, Nákupy nebo Mapy. „Maximálně výkonné kampaně používáme zřídka, ale určitě stojí za testování. Jen je třeba dát pozor na kanibalizaci brandových a remarketingových kampaní,“ upozorňuje Daniela Kůsová.

Naši specialisté vám poradí 

Pokud si sami zakládáte reklamní účet na Google Ads, postupujte opatrně. „Google vám hned v úvodu bude nabízet chytré kampaně a jejich nastavení. Dejte si pozor, ať za nevhodnou reklamu neplatíte zbytečné peníze,” zdůrazňuje PPC specialistka agentury MARWEA Daniela Kůsová.

  Daniela Kůsová, PPC specialist
  Daniela Kůsová, PPC specialist

  Reklama je investice do růstu vašeho podnikání, a pokud ji správně nastavíte, peníze se vám několikanásobně vrátí. Ať už vlastníte menší či střední firmu, poskytujete online služby, nebo máte e-shop či kamennou prodejnu, volba toho pravého reklamního formátu vám může pomoci oslovit správné lidi ve správný okamžik. Zvažte, který formát nejlépe odráží vaše cíle, způsob komunikace se zákazníky a na co nejlépe reaguje vaše cílová skupina.

   Pokud potřebujete pomoci se založením reklamního účtu, s volbou vhodné reklamní kampaně nebo jejím nastavením, kontaktujte nás. Naši specialisté na PPC reklamy vám pomohou dosáhnout skvělých výsledků.