Blog > Marketingové rady

Jak na marketingovou strategii? Rozhodně ne pomocí Ctrl+C a Ctrl+V!

Marketingová strategie je klíčovým a řídicím dokumentem úspěchu pro kohokoliv, kdo to s marketingovými aktivitami myslí vážně a chce své finance vynakládat maximálně efektivně. Hned na samotném začátku marketingové cesty však číhá nebezpečí v podobě pokušení hledat „osvědčenou“, přenositelnou, a tedy univerzální strategii, která by šla opětovně použít.

Takový přístup sice může být z finančního hlediska zajímavou cestou, ale přínos bude násobně nižší oproti individuální strategii, která bude připravena na míru vašim potřebám. Jakých zásad se tedy držet v případě marketingové strategie, která má být užitečná a udržitelná?

Jedinečnost podnikání není fráze

Prvním a zásadním důvodem pro individuální marketingovou strategii je fakt, že každý projekt je jedinečný. A to skutečně není planá prodejní fráze. Každý podnikatelský plán má svou vlastní historii, cíle, cílovou skupinu a konkurenci. Co funguje u jednoho klienta, nemusí nutně fungovat u druhého. Proto může takové kopírování „slovo od slova“ vést k naprosto neefektivním kampaním, které se minou s lidmi, které by váš produkt či služba skutečně zajímaly.

Veronika Stryalová a Barbora Tatarová, marwea agency

Veronika Stryalová a Barbora Tatarová, MARWEA agency

Dynamika marketingového světa

Těžko budeme hledat více akční a proměnlivější prostředí, než je právě oblast marketingu. Metody, komunikační kanály, algoritmy i potřeby potenciálních zákazníků se neustále vyvíjí. A ačkoliv se marketingový strategický dokument připravuje s maximální nadčasovostí, přístupy k propagaci či navrhované formáty nemusí být již s větším časovým odstupem platné či funkční. A protože jedním z cílů marketingové strategie by mělo být optimalizovat náklady na marketing, lze i v tomto směru opětovně doporučit individuální řešení, které zohlední vaše potřeby vůči zákazníkům, ale i rozpočtu. Jen díky tomu budete moci pružně reagovat na nové trendy, změny v chování zákazníků nebo nové příležitosti na trhu.

Zaměření na unikátní cílovou skupinu

Cílení produktů či služeb nemůže být logicky náhodné. Jít naproti potřebám studentů je naprosto odlišnou disciplínou oproti potřebám generace X apod. Vzhledem k jedinečnosti cílových skupin je proto potřeba hned na začátku vědět, ke komu bude strategie promlouvat. A podle toho pak nastavit všechny ostatní parametry. Individuální marketingová strategie v tomto směru umožňuje zásadně lépe identifikovat a oslovit správnou cílovou skupinu, dlouhodobě s ní pracovat a poskytnout jí relevantní obsah a nabídky.

  Kreativita na sociálních sítích

  Veronika Juštová, MARWEA agency

  Co musíte vědět dřív, než začnete tvořit strategický dokument?

  Bez vzájemné úzké kooperace se přípravy neobejdou. Agentura jakožto zpracovatel bude chtít do detailů pochopit vaše podnikání, současné směřování, úspěšné a neúspěšné formáty, se kterými jste již pracovali, a také klientelu a její specifické požadavky. Z pohledu klienta je proto dobré být připraven na otázky týkající se detailů podnikání a zároveň přicházet i s vlastní představou. O čem?

  Zadavatel, tedy klient, by si měl alespoň rámcově stanovit očekávání a cíle, kterých chce dosáhnout. Je to zvýšení prodeje? Expanze na nový trh? Hledání potenciální nové cílové skupiny? To jsou otázky, na které se dříve nebo později dostane řada, a proto je jejich definování hned na začátku spolupráce vítanou úsporou času při vytváření prvních hrubých rysů marketingové strategie.

  Dalším důležitým bodem jsou historická data. Tím se nemyslí ekonomický rozvoj firmy nebo příběh za ní stojící, i na to přijde zajisté řeč, nicméně v kontextu příprav jde primárně o informace a data z dřívějších marketingových aktivit, jejich výsledky, propojené reklamní účty a další informace. Právě taková data lze využít jako výchozí bod pro plánování nové strategie.

  V neposlední řadě by si zadavatel měl udělat jasnou představu o maximální výši finančních prostředků, které chce na tvorbu marketingové strategie vynaložit. Je nutné zdůraznit, že se nebavíme pouze o částce za tvorbu strategie, ale jde především o její následnou realizaci a udržování aktivních kampaní či komunikačních kanálů.

   Obraťte se na profesionály

   Nejste si jistí, kde začít? Kontaktujte nás! Náš tým odborníků na marketingové strategie, obsahový marketing, online reklamu a e-mail marketing vám pomůže připravit kvalitní marketingovou strategii, která zajistí rozvoj vašeho podnikání a přivede nové zákazníky.