Blog Marketingové rady

Jaký byl úvod do Google Analytics 4 pro podnikatele?

Oznámený přechod na Google Analytics 4 byl pro mnohé podnikatele strašákem, se kterým se musejí popasovat, pokud nechtějí přijít o relevantní měření a data. MARWEA je Google partnerem, a proto jsme se společně s naší specialistkou Danielou rozhodli uspořádat seminář, který problematiku nového analytického rozhraní od Google přibližuje. 

Co vlastně Google Analytics 4 přináší?

Představte si, že jste řidič, který celou dobu řídil auto s manuální převodovkou a nyní přecházíte na automatickou. Má to své výhody – je to pohodlnější, méně namáhavé a v určitých situacích efektivnější. Ale musíte se naučit, jak systém funguje, kde jsou nová tlačítka a jak se auto chová při jízdě.

Google Analytics jsou podobné. Je to jiný způsob, jak sledovat a analyzovat vaše data, ale s trochou praxe se také stanete zručným řidičem.

Nyní se můžete podívat na záznam online semináře, který vás provede novým rozhraním GA4. Žádné další zkoumání spletitých návodů nebo zdlouhavé hledání na fórech: na živém vysílání jsme učili, jak si poradit s GA4 rychle a efektivně.

  • Pochopíte nové rozhraní a jeho funkce: GA4 je jiný než jeho předchůdce. Pomůžeme vám pochopit jeho jednotlivé součásti a poznáte hlavní rozdíly oproti předchozí verzi Google Analytics (GA UA).
  • Získáte ucelený pohled na důležitost měření: Měření a sledování konverzí jsou klíčové pro úspěch vašeho podnikání. Využijte dashboard přizpůsobený na míru vašim specifickým potřebám a cílům. Ukážeme vám, jak na to.
  • Ušetříte čas a energii: Nemusíte trávit hodiny hledáním informací. Vše, co potřebujete vědět, najdete na našem semináři.

 

Co jsme si v GA4 ukázali?

eV rozhovoru mezi Markétou a Danielou jsme se dozvěděli nejdůležitější informace, které se přechodu týkají. Například to, že na uložení dat v přechodné době mají uživatelé celkem 6 měsíců a ačkoliv informace o GA4 proběhla všemi online kanály Google již před poměrně dlouhou dobou, téměř ⅔ vlastníků webů nemají GA4 stále nasazené

Stejně tak může být oříškem pro běžného uživatele nastavení v rámci analytického nástroje samotného. Podle dostupných údajů totiž v 80 % případů nejsou správně nastaveny události, reportování, a chybí další důležitá data.

GA4 mají měření založené na tzv. událostech, které je potřeba na vašem webu definovat a následně nastavit jak v analytickém nástroji, tak na webu,“ doplnila Daniela informace k základním podmínkám správného fungování Google Analytics 4.

Nicméně počáteční, a pro někoho možná zapeklité, nastavování se vyplatí. Původní Universal Analytics byly vyvinuty již v roce 2012. Od té doby se leccos změnilo a tak i nová analytika přináší podnikatelům praktické nástroje, které jim pomohou s marketingem. „Především přináší možnost reportů na míru vašemu podnikání. Stejně jako Google Analytics Universal dovedou odfiltrovat nerelevantní návštěvnost pocházející z platebních bran nebo interních odkazů. Takové parametry je vždy potřeba nastavit,“ zmínila Daniela další výhody rozhraní.

Ve druhé části semináře jsme si prošli celým rozhraním a ukázali si rozdíly v započítávání relací u starých a nových Google Analytics. Dále jsme si prohlédli jednotlivé úrovně účtu, jeho služby a Daniela nám vysvětlila, kam se vytratila možnost výběru dat. A protože k jednomu účtu mívá přístup více lidí najednou, přiblížili jsme si role na Google účtu a optimální počet administrátorů. 

Připraveno jsme toho však měli mnohem více. Daniela účastníky zásobila pořádnou dávkou tipů a rad, které při prvotním nastavení zajisté užijete. Namátkou:

  • Jaké je nové omezení počtu cílů a událostí? 
  • Lze poznat, kde jsou již data dopočítaná a kde naopak reálná?
  • Proč se jedna konverze musí nastavit celkem 3x?
  • Řeší Google některé konverze či delší události sám?
  • Kde si můžeme zjistit „odpadávající návštěvníky“?
  • Jakým způsobem optimalizovat reklamy?
  • Proč si propojit GA4 a Google Ads?

Na závěr dostali slovo také účastníci, kteří v průběhu celého semináře zasílali své otázky. 

Nestihli jste se připojit? Stáhněte si záznam semináře!

Chcete být připraveni a problematika GA4 vám stále vrtá hlavou? Pokud jste neměli čas se připojit na náš seminář, nebo vám unikla některá informace, nemusíte zoufat. Pořídili jsme pro vás záznam celé události, který si můžete zdarma stáhnout a kdykoliv znovu zhlédnout.

Pokud si nebudete na nastavení Google Analytics 4 troufat sami, kontaktujte nás a my vám rádi poradíme nejen s analytickým rozhraním, ale také s vyhodnocováním dat, přípravou reklamy a dalšími marketingovými aktivitami.