Blog Marketingové rady

LinkedIn jako digitální vizitka

Vylaďte si profil do detailu s našimi tipy

Chcete posunout svůj profesní profil na novou úroveň? Ponořte se do světa LinkedInu. Na této dynamicky se rozvíjející síti, která má už přes 700 milionů uživatelů ve více než 200 zemích světa, se setkávají ambice, příležitosti a profesionální networking. Pokud jste se tady dosud pohybovali jen okrajově a nevěnovali svému profilu dostatečnou péči, je na čase to změnit.

Proč se LinkedInu věnovat? Představte si jej jako seznam kontaktů, které máte kdykoliv k dispozici. LinkedIn je skvělý nástroj pro komunikaci s firmami a jejich zástupci. Můžete s jeho pomocí získat nové zakázky, kontakty na dodavatele nebo zvýšit svou hodnotu jako zaměstnanec před potenciálními zaměstnavateli.

V článku vám poradíme, jak díky jednoduchým úpravám a vylepšením vašeho LinkedIn profilu získáte nejen větší pozornost, ale také vytvoříte silná profesní spojení a otevřete dveře novým obchodním příležitostem.

Profilová fotografie

Věděli jste, že profily bez fotografie mají až 9x méně žádostí o spojení? To určitě nechcete. Profilová fotografie je tedy nutností. Není to fotka do občanky, ale ani selfie z dovolené. Rozhodně neuděláte chybu, když do LinkedIn profilu zvolíte portrétovou fotku, na které se budete mírně usmívat. Minimálně 60 % by měl zabírat obličej, aby všichni viděli, s kým vlastně komunikují. Zbytek místa vyplňte neutrálním pozadím. Váš pohled by měl směřovat dovnitř stránky, ne ven.

Profilová fotografie Linkedin

Úvodní fotografie

Úvodní obrázek dělá první dojem. Většina uživatelů jej nemá nebo volí nějaký obrázek ve stylu pozadí na ploše. Prostřednictvím cover obrázku máte ideální příležitost lidem ukázat, čemu se profesně věnujete. Když obrázek zvolíte správně, bude návštěvník vašeho profilu během několika sekund vědět, co od vás očekávat. Do pravé části snímku můžete přidat krátký text či heslo, které vystihuje to, co děláte.

Úvodní fotografie Linkedin

Nezamotejte se do motta

Správně vyplněné motto je základem úspěšného profilu. Zobrazuje se pod vaším jménem a má popisovat to, kdo jste, čemu se věnujete, co umíte, jaká je vaše mise a s čím můžete potenciálním zákazníkům pomoci. Pozor, nejedná se o životní motto, jak si mnozí chybně myslí. Zapomeňte tedy na různé motivační citáty.

Motto může obsahovat maximálně 220 znaků. Buďte jasní a struční, vyberte nejlepší klíčová slova, která vás vystihují. Pokud tuto část nevyplníte, LinkedIn sám doplní název vaší současné pozice. Motto se vždy zobrazuje s vaším jménem ve vyhledávání osob na LinkedInu a navíc ho preferují i internetové vyhledávače. Dejte si na něm proto záležet.

Motto Linkedin

Napište něco o sobě

Další nedílnou součástí osobního LinkedIn profilu je sekce O mně. V ní máte k dispozici až 2 000 znaků. Jak je efektivně využít?

Prodejte své silné stránky. Rozepište se o klíčových schopnostech a dovednostech. Popište, s jakými technologiemi umíte pracovat. Prokažte, že patříte mezi odborníky ve svém oboru. Pomocí pár vět můžete ve zkratce vykreslit, jak se vaše kariéra v průběhu let vyvíjela. Pochlubte se také úspěchy a ukažte konkrétní čísla. Přesně takové informace budou potenciální zájemci o spolupráci při prohlížení vaší sekce O mně hledat.  

Dbejte na to, aby váš text byl strukturovaný a obsahoval odstavce. Bude se lépe číst. Pomohou vám emotikony, které text graficky rozdělí. Pokud jste kontaktní osobou, doporučujeme dát kontaktní údaje (telefon, e-mail) hned nahoru.

O mně – Linkedin

Pracovní zkušenosti

Základní kostru sekce Pracovní zkušenosti by měly tvořit podobné informace, které najdete v klasickém životopise. Patří mezi ně název pracovní pozice, název subjektu, pro který jste pracovali, informace, jak dlouho jste danou pozici zastávali (případně kariérní růst), jaká byla vaše pracovní náplň, klíčové schopnosti a dovednosti, bez kterých byste se na pracovní pozici neobešli, a významné pracovní úspěchy a další ukazatele prokazující vaši odbornost.

Při popisování pracovních zkušeností se snažte být maximálně struční a relevantní. Pro lepší přehlednost se určitě vyplatí dát některé informace do bodů. Do této sekce můžete přidat i multimediální obsah. Váš osobní LinkedIn profil tak bude už na první pohled podstatně atraktivnější. Šikovně zvoleným obsahem také podpoříte vaši odbornost.

Pracovní zkušenosti Linkedin

Reference

Sbírejte doporučení od kolegů a klientů. Dobře napsané reference na LinkedIn profilu posílí vaši důvěryhodnost a profesionalitu. Požádejte minimálně o dvě reference své kolegy, partnery, bývalé zaměstnavatele. Pro jejich rychlejší získání napište referenci jako první a pak požádejte o její udělení na oplátku vám.

Reference Linkedin

O krok lepší profil? Upravte si URL adresu

Automaticky vygenerovaná URL adresa vašeho LinkedIn profilu bude vypadat pravděpodobně nějak takto www.linkedin.com/in/jméno-příjmení-a512a325/. Po krátké úpravě, která vám nezabere ani minutu, může vypadat třeba takto:

https://www.linkedin.com/in/marketajilkova-marketing/

Upravená URL adresa působí profesionálnějším dojmem, lidé se z ní dozví více informací a použití klíčového slova může zlepšit i vaši dohledatelnost na internetu. Na vašem LinkedIn profilu klikněte vpravo nahoře na sekci Veřejný profil a adresa URL. Zobrazí se vám nastavení veřejného profilu a vpravo nahoře uvidíte možnost Upravit vlastní adresu URL. Přepište URL a změny uložte.

Buďte vidět

Co když pro vás někdo má skvělou nabídku, ale na LinkedInu nevidí váš profil? Zkontrolujte si nastavení svého účtu a ujistěte se, že je váš profil veřejný. Veřejný profil si mohou prohlížet i nepřihlášení uživatelé a při zadání vašeho jména do vyhledávače Google se zobrazuje na předních pozicích.

Mějte na paměti, že pouze podrobně vyplněný profil vám úspěch na LinkedInu nepřinese. Důležité je být aktivní. Přispívejte relevantními příspěvky pro svou síť a budujte si komunitu, která vás může pouze sledovat, nebo vás žádat o spojení (obdoba přátelství na Facebooku, ale v profesní rovině). Inspirujte, vzdělávejte nebo se pochlubte úspěchy. Sdílejte příspěvky a články jiných relevantních profilů.

TIP: Pokud získáte fyzickou vizitku, zkuste si danou osobu najít na LinkedInu a požádat o spojení. Budete si takto budovat databázi kontaktů, které se samy aktualizují.

S našimi tipy se hned můžete pustit do transformace svého LinkedIn profilu a posunout tak svou digitální stopu z průměru na špičku.

Stále se nevyznáte v různých nastaveních profilu, nevíte, jak jednotlivá pole vyplnit, nebo na to zkrátka nemáte dostatek času? Obraťte se na nás. Vyladíme váš osobní LinkedIn profil a postaráme se o kompletní správu profilu vaší společnosti.