Blog Marketingové rady

7 důvodů, proč by měli podnikatelé věřit marketingu

Podnikání bývá plné výzev a překážek, nicméně budování úspěšné firmy se bez marketingu zkrátka neobejde. Dnes jsme pro vás připravili sedm bodů shrnujících důvody, proč by měli podnikatelé věřit marketingu. Dozvíte se, jak může tento nástroj pomoci rozvíjet značku, přitahovat nové zákazníky, zlepšovat viditelnost v online prostředí a vykazovat dlouhodobé přínosy pro rozvoj podnikání.

Veronika Stryalová a Barbora Tatarová, specialistky na sociální sítě z MARWEA.

Buďte včas informováni

Analytika a měření výkonu jsou základními faktory, které by měly podnikatele zajímat. V případě marketingu lze měřit účinnost jednotlivých marketingových aktivit a díky tomu přesně určit, co funguje a co ne. To vám umožní optimalizovat vaše marketingové reklamní rozpočty a zaměřit se pouze na aktivity, které přinášejí ty nejlepší výsledky.

Marketing také umožňuje podnikatelům získat cenné informace o jejich zákaznících. Jedná se nejen o základní demografické informace, ale taktéž o sledování nákupního chování či osobních preferencí. Takové informace mohou být použity k tvorbě cílených a personalizovaných marketingových kampaní, které zákazníky přilákají a udrží jejich pozornost.

Analytické a měřicí nástroje vám pomohou identifikovat trhliny v rámci celého trhu a také způsoby, jak je využít a potenciálně zaplnit. To může vést k rozšíření portfolia a zvýšení prodejů. Případně lze modifikovat na základě konkrétních dat stávající produkty a služby nebo optimalizovat obchodní model.

Zisk přináší zákazníci a jejich zážitek z nákupu

Správně pojatá marketingová aktivita má schopnost přitáhnout pozornost potenciálních zákazníků a ukázat jim, proč je daný produkt nebo služba relevantní pro jejich potřeby. Nabytí přesvědčení o naplnění těchto potřeb může být zlomovým okamžikem, který rozhodne o výběru a nákupu právě u vás! Kromě toho dobře mířený marketing může zlepšit i samotný zážitek z nákupu, což vede k opakovaným nákupům a dlouhodobé loajalitě zákazníka.

Marketing může být také užitečným nástrojem pro šíření informací o nových produktech a službách. Tím, že podnikatelé využívají různé marketingové kanály, mohou zvýšit své šance na přilákání pozornosti zákazníka. Je proto dobré využívat více reklamních kanálů najednou. Sociální média, e-mailový marketing nebo PPC reklamy jsou základními informačními a prodejními cestami každého podnikatele, který chce rozšiřovat své nabídkové portfolio i okruh svých zákazníků.

Získejte konkurenční výhodu a pozici na trhu

Marketing je rovněž klíčovým nástrojem pro získání konkurenční výhody a udržení významného postavení na trhu. Díky marketingovým aktivitám, jako je branding, online reklama a PR aktivity, se můžete výrazně odlišit a vybudovat si tak v očích zákazníků silnou pozici.

Snaha odlišit se by měla být jedním z vašich hlavních cílů. Konkurence si je tohoto faktu také vědoma, a proto výše podílu vašeho podnikání na trhu může být závislá i na kvalitě marketingových aktivit. Pro získání náskoku před konkurencí můžete využít různé nástroje, jako je nápaditá reklama, inovativní produkty a služby nebo poutavé kampaně na sociálních sítích. Vždy se jedná o kombinaci 4P, tedy product, place, price a promotion. 

Dlouhodobým marketingovým efektem je poté například zvýšení loajality zákazníků. Když jsou zákazníci spokojeni s vašimi produkty a službami a také s tím, jak jsou vůči nim prezentované, budou vás vnímat jako důvěryhodného dodavatele, což přirozeně zvyšuje vaši konkurenceschopnost na trhu.

Daniela Kůsová, PPC specialistka z MARWEA, díky které jsme Partner Google.

Objevte nové možnosti a příležitosti, které byste si jinak nechali uniknout

Marketing vám může pomoci objevit nové možnosti a příležitosti, které byste jinak ani nemuseli zaznamenat. Díky marketingu můžete získat nové nápady a úhly pohledu, které vám pomohou rozvíjet vaše podnikání. Marketingové aktivity, jako jsou průzkumy trhu a analýzy chování zákazníků, mohou odhalit různé potřeby a požadavky vaší cílové skupiny. Máte tak možnost vytvořit nové produkty a služby, které tuto poptávku pokryjí.

Další skvělá vlastnost marketingu je možnost testovat a vylepšovat své produkty či služby. Prostřednictvím marketingu můžete zjistit, jak vaši zákazníci reagují, a podle toho upravit nabídku tak, aby vyhovovala jejich potřebám a požadavkům. Tento proces může být klíčem k dlouhodobému úspěšnému podnikání, protože umožňuje přinášet produkty a služby, které jsou vysoce relevantní pro vaše zákazníky.

Vybudujte silnou a uznávanou značku

Povědomí o značce a její rozpoznatelnost je dalším z klíčových prvků úspěšného marketingu. S pomocí různých nástrojů a strategií, jako jsou sociální média, e-mailový marketing, můžete budovat povědomí o své značce. Tyto nástroje vám umožní získat pozornost vaší cílové skupiny a přivést ji k prvnímu kroku v procesu nákupu.

Cílením na tzv. branding se také zvyšuje důvěra zákazníků v produkty a služby, které nabízíte. Pokud zákazníci znají vaší značku a věří jí, je mnohem pravděpodobnější, že si zakoupí produkt u vás a nikoliv u konkurence. Silná značka zvyšuje i samotnou obchodní hodnotu vaší společnosti.

Zlepšete zákaznický servis a získejte loajálního zákazníka

Marketing vám pomůže i se zákaznickým servisem a zajistí vyšší míru spokojenosti vašich zákazníků s nabízenými produkty či službami. Zákazníci vám mohou mnohem lépe poskytovat zpětnou vazbu a už jen existenci takové možnosti cílová skupina ocení. V praxi získáte více informací o tom, co vaši zákazníci očekávají a co například považují za nedostatečné nebo nápravyhodné. Takové podněty vám pomohou vytvářet a implementovat efektivní strategie vyplývající ze zákaznického servisu, které zlepší celkovou spokojenost zákazníků s vašimi produkty či službami.

Prostřednictvím marketingu můžete zároveň identifikovat nejlepší nástroje či procesy pro poskytování zákaznického servisu, jako jsou chatboty, e-mailové dotazníky nebo telefonické hovory. Zákazníci se tak dočkají rychlejšího a efektivnějšího odbavení svých požadavků, což v konečném důsledku zvýší jejich spokojenost a může to být určující i pro rozhodování při dalším nákupu.

Lze doporučit i soustředění se na segment personalizovaného přístupu. Jedná se zejména o poskytnutí odměn za loajalitu a speciálních nabídek, díky kterým zákazník získá pocit výjimečnosti a důležitosti.

MARWEA tým na konferenčním hovoru s klientem.

Zlepšete viditelnost díky online marketingu

Online marketing je nezbytný pro zlepšení viditelnosti vaší společnosti na internetu. Díky různým nástrojům, jako je optimalizace pro vyhledávače (SEO), reklama na sociálních médiích, e-mailový marketing nebo PPC reklamy, můžete zvětšit svou online stopu a zvýšit šanci na konverzi od nových zákazníků.

Online marketing je navíc disciplínou, která umožňuje zdaleka nejlépe směřovat reklamu na vaši cílovou skupinu. S použitím nástrojů, jako jsou reklamy na sociálních sítích a reklamní kampaně na vyhledávačích, můžete zaměřit svou reklamu na určité demografické skupiny a zajistit, aby vaše reklama byla viditelná pro ty, kteří jsou nejvíce relevantní pro váš business.

Nejste si s prvními kroky v marketingu jistí? Nevadí, vše je jednou poprvé! V oceánu reklamních formátů a nástrojů však nemusíte plavat sami.

Neváhejte nás kontaktovat a zjistit možnosti propagace přímo na míru vašemu produktu či službě.