Blog > Pro podnikatele
Jak ulovit mladé profesionály? Zkuste veletrhy práce
Vysokoškoláci tam hledají perspektivní brigády, první zaměstnání i kvalitní kontakty do budoucna. Budují si vztahy se značkami a rádi se k nim pak se spoustou teoretických znalostí vrací. Veletrhy práce pro vysokoškoláky jsou proto jedinečnou příležitostí pro firmy oslovit budoucí talenty, mnohdy přímo na půdě univerzit. Jaká specifika veletrhy mají z pohledu firem? A proč se do nich opakovaně zapojovat?
Veletrhy organizují přímo studentské organizace nebo kariérní centra. Na jednom místě se potkává nabídka i poptávka po pracovních místech a nové příležitosti se často vytvoří jako na zelené louce. Je to možnost přímé interakce mezi firmou a studentem, budoucím profesionálem a během studií loajálním brigádníkem.
Klíčová je segmentace trhu
Při rozhodování o tom, jestli se jako firma zúčastníte veletrhu, je klíčová segmentace trhu. Firmy se samozřejmě zaměřují na studenty z určitých ročníků a oborů, nejčastěji cílí na studenty vyšších ročníků bakalářského studia a magisterských programů.
„Mladší ročníky jsou většinou opomíjeny, což je škoda. Vychovat člověka, aby odešel jinam, je samozřejmě problém, na druhou stranu chuť nižších ročníků mít přivýdělek ke studiu je velice lákavá. Navíc když se k tomu přidá skvělý kolektiv, možnost učit se z praxe a firemní kultura,” vysvětluje marketingová expertka Markéta Jílková.
Najít studenty, kteří odpovídají potřebám firmy, není vždycky snadné. Zaměřte se i na to, abyste magisterským studentům nabízeli plné pracovní úvazky, zatímco mladším ročníkům stáže nebo part-time pozice.
Veletrh iKariéra 2017, IAESTE ČVUT v Praze.
Jak být vidět a proč vsadit na nové technologie?
Upoutejte pozornost. Veletrhy práce nejsou jen o náboru, ale také o budování značky. Prezentace firmy na místě může mít významný vliv na dlouhodobé vnímání brandu mezi studenty. I když účast na jednom veletrhu může působit jako „kapka v moři“, opakovaná přítomnost a konzistentní zapojení posiluje povědomí o firmě a láká talenty, kteří na začátku kariérního cyklu třeba ještě nejsou připraveni na nástup, ale mají zájem o budoucí spolupráci.
„Je potřeba investovat čas a náklady i do dalších aktivit – spolupracovat s univerzitami, účastnit se přednášek nebo učit předměty. Také komunikace směrem ke studentům v onlinu je důležitá. A co se týče veletrhů, účastněte se několika ročníků za sebou a studenty nižších ročníků neodmítejte. Až pro firmu budou atraktivní, rádi přijdou. Ale když si v první interakci zapamatují, že je nechcete, vznikne bariéra,” radí firmám Markéta Jílková.
Pro úspěšnou účast na veletrhu je klíčové mít strategii a stanovené cíle: Je prioritou získat konkrétní počet kandidátů na aktuální pozice, nebo budovat povědomí o firmě mezi studenty? Cílů dosáhnete interaktivní prezentací na veletrhu, workshopem, konzultací životopisu nebo simulací pracovních pohovorů.
Nebojte se studentům cestu k vám maximálně usnadnit. Co třeba aplikace, která jim umožní naplánovat si s vámi setkání dopředu? Gamifikace klasického pracovního dne nebo prohlídky pracoviště skrze virtuální realitu?
Důležitou roli hraje také udržení kontaktu se studenty po veletrhu prostřednictvím follow-up kampaní, například nabídkou exkurzí nebo dalších firemních akcí. Veletrhy jsou příležitostí k budování sítě kontaktů a získání zpětné vazby na nabídku firemních programů nebo benefitů.
Kde byste neměli chybět?
Jobspin Job and Relocation Fair Brno (5. října 2024)
Jobspin je zaměřený především na expaty, ale i české bilingvní uchazeče. Koná se na brněnském výstavišti a je skvělou příležitostí pro studenty i profesionály hledající práci v mezinárodním prostředí.
Veletrh ŠANCE (15. až 17. října 2024)
Veletrh pracovních příležitostí ŠANCE má na Vysoké škole ekonomické v Praze už dlouholetou tradici. Každoročně se tam prezentuje přes 100 firem a organizací různých odvětví včetně bank, poradenských společností, IT firem a mnoha dalších.
JobChallenge (6. listopadu 2024)
Veletrh JobChallenge je oblíbený především mezi studenty brněnských vysokých škol, jako jsou Masarykova univerzita, Mendelova univerzita a VUT. Každoročně ho navštíví více než dva tisíce studentů a absolventů.
iKariéra (2025)
Tento veletrh je příležitost pro každého, kdo hledá práci, téma diplomky nebo třeba jen zajímavou přednášku. Tradičně probíhá na VUT v Brně, ČVUT v Praze, Západočeské univerzitě v Plzni a dalších technických vysokých školách. Termíny konání můžete sledovat na stránkách pořadatele studentské organizace IAESTE.
Kariérní festival Ostrava (15. dubna 2025)
Šestý ročník festivalu se bude konat v ostravském City Campusu. Nabízí inspiraci pro studenty a absolventy a je zaměřen na různé obory, každoročně láká desítky zaměstnavatelů a stovky studentů.
JobMED (podzim 2025)
Tento veletrh organizuje Lékařská fakulta Masarykovy univerzity a je zaměřen na studenty medicíny a farmacie. Umožňuje kontakt se zdravotnickými zařízeními a farmaceutickými firmami.