Blog > Marketingové Rady

Jak na webinář, který prodává: Od pozvánek po záznam

Mluvící hlava a sdílená obrazovka nebo interaktivní prezentace naklíčovaná do pozadí moderátora? Ani jedna možnost není chybná, stačí se jen přizpůsobit cílové skupině, nosnému tématu a hlavně cíli celého webináře. I ten totiž může být efektivním akvizičním kanálem. Krok po kroku vás provedeme tím, jak ho využít i pro váš byznys. 

Navíc pro vás máme přehlednou infografiku ke stažení zdarma, s níž jednoduše naplánujete svůj webinář! 

S tím, jak se vyvíjí možnosti předávání mluveného slova, se webináře stávají stále důležitější součástí marketingového mixu. A to od oblasti e-commerce až po služby. Dobře zpracovaný webinář přivede platící zákazníky a může z nich udělat i loajální publikum. 

Díky webinářům máte možnost vytvořit si se zákazníkem hlubší vztah, představit novinky, předat unikátní know-how, odpovídat na otázky a prosby a motivovat dárkem nebo výhodou, ke které by se zákazník jinak nedostal. Získáte i cennou zpětnou vazbu a samozřejmě kontakty využitelné pro následný remarketing

Jaký typ webináře zvolit a o čem mluvit?

Chcete představit novinku? Ukázat, jak funguje nový, vámi vyvinutý systém? Předat zkušenosti, které jen tak někdo nemá? To všechno může být lákadlem pro vaše stávající, ale především potenciální zákazníky. Vyjasněte si, o čem chcete na webináři mluvit a jestli tím vyřešíte zákazníkův problém, vylepšíte jeho práci nebo život. Jen tak bude motivovaný připojit se nebo si pustit záznam. 

Nebojte se rozhodit sítě mezi vaše klienty ještě před samotným konáním a vyptejte se na sociálních sítích nebo na schůzkách, o jaké téma by sami měli zájem, v čem tápou a čím byste jim opravdu vytrhli trn z paty. A voilá, obsah je na světě! 

Existuje několik formátů webináře: 

 

  • Živý webinář. Jde o vysílání v předem určeném čase. Nejčastěji řečníci sdílí obrazovku a jsou po celou dobu vidět pouze v malém obdélníku na spodní straně obrazovky. Prezentaci ale můžete i naklíčovat do pozadí za sebe. To už bude chtít zásah zkušenějšího grafika, zážitek z webináře je ale mnohem profesionálnější. 
  • Evergreen. Také se vysílá v předem určený den a čas, obsah je ale předtočený, a to včetně výkladu řečníka a prezentace. Webinář se může spouštět automaticky, dejte ale pozor na transparentní komunikaci. Účastník se nesmí cítit oklamán tím, že se chystal na živý webinář, pro který si vyhradil konkrétní prostor ve svém kalendáři. 
  • On demand. V podstatě se jedná o záznam webináře, který si divák pustí kdykoli, třeba z YouTube, Vimeo nebo mu jej po zadání e-mailu pošlete ke stáhnutí. Výhodou pro diváka je možnost přeskakovat, nevýhodou pro vás je pak omezená možnost nabídky služeb. Nemáte kontrolu nad tím, zda se k zákazníkům dostane nebo jestli ji jednoduše taky nepřeskočí. 

Hybridní. Ano, kombinace. Nebojte se předtočit prezentaci i váš výklad. Účastníky jen naživo přivítáte a představíte vlastní práci. Zkušený technik pak na jedno kliknutí přepne na předtočenou prezentaci a zase zpět. Vy si mezitím připravujete odpovědi na dotazy v chatu. 

Kterou platformu vybrat? 

Možností je hned několik, každá z nich má specifické funkce, které ale možná ve většině případů ani nepotřebujete. V MARWEA máme nejlepší zkušenost se Zoomem. Je interaktivní, snadno se ovládá a v bezplatné verzi nabízí spoustu vychytávek – chat, anketu i sdílení a nahrávání obrazovky. A pokud si připlatíte, můžete vysílat neomezenou dobu. Zoom je ideální pro interaktivní webináře a workshopy.

Microsoft Teams se využívají spíše pro firemní prostředí a webináře zaměřené na spolupráci v rámci organizace. Po Webex zase sáhnou ti, pro které je na prvním místě posílená bezpečnost a technická podpora. Skvěle se hodí pro velké firmy nebo státní instituce, zároveň je poměrně drahý a novým uživatelům trvá déle zorientovat se. 

Starý známý Google Meet asi používáme všichni. Je velmi uživatelsky přívětivý, v porovnání s konkurencí má ale omezené funkce a na slabší wi-fi i nestabilní připojení. Je vhodný pro rychlé a jednoduché setkání bez složitého nastavení. Dobře funguje i ClickMeeting bez nutnosti jakékoli instalace softwaru a má spoustu vychytávek. Třeba možnost vložit do videa call to action, nastavovat automatické scénáře nebo automatické děkovací e-maily. A vyzkoušet můžete i OBS Studio, které lze skrze stream key napojit na YouTube, Facebook i LinkedIN. 

Tým agentury MARWEA

MARWEA tým.

Kdy začít webinář propagovat a jak? 

Nejpozdější výkop komunikace plánujte měsíc před samotným konáním. Pokud využíváte služeb marketingové agentury, dodejte jí podklady ještě dříve. Dvě třetiny rozpočtu využijte spíše na druhou polovinu kampaně a propagujte webinář na takových sítích, kde běžně komunikujete s vaší cílovou skupinou.

„Ihned po registraci byste měli zájemcům poslat shrnutí – kdy, kde a za jakých podmínek se bude webinář konat. Pošlete pak alespoň dvě připomínky, tři dny předem a ráno v den konání. Tam už zahrňte i konkrétní odkaz k připojení, možnost přidat si událost do kalendáře a kontakt na technickou podporu,“ vysvětluje Markéta Jílková, zakladatelka marketingové agentury MARWEA.

Podle ní je výhodné ptát se i na otázky dopředu, třeba skrze e-mailing, a také dát zájemcům důvod opravdu v daný čas na webinář přijít. Tím se obloukem vracíme ke slevě nebo exkluzivní nabídce. A pokud sbíráte telefonní čísla, nebojte se upomínku poslat v SMS zprávě.

Na co během webináře nezapomenout?

Je tu den D a deset minut do začátku webináře. To je ten pravý čas schůzku spustit a rovnou zapnout nahrávání. Záznam pak v postprodukci upravíte a sestříháte. Přizvěte si k sobě technickou podporu – kolegu nebo kolegyni, kteří se sami připojí a zkontrolují, že zvuk i obraz běží. Než začnete mluvit, promítejte smyčku s tématem a strukturou webináře, logy partnerů, odpočtem a hlavně představením služeb nebo produktů. V prvních 15 minutách máte plnou diváckou pozornost, a tedy i možnost konverzí.

Otázky mohou diváci pokládat do chatu, kde vám je bude organizovat vaše technická podpora. „Často používáme také aplikaci Slido. Lidé se do ní přihlásí skrze QR kód, položí otázku a my na ni můžeme obratem odpovědět. Nebo necháme ostatní, aby ji topovali – tedy posunuli výše, protože odpověď zajímá víc lidí,“ dodává Markéta Jílková. A nezapomeňte na to zásadní – do prezentace přirozeně vkládejte nabídku služeb a možnost vás kontaktovat. 

Jak z diváků udělat kupující?

Po ukončení webináře se spouští předem nastavená automatická komunikace. Připravte si děkovný e-mail s informací o tom, kdy účastníci mohou čekat záznam. Po pár dnech pošlete záznam všem zúčastněným, ale i těm, kteří na webinář nepřišli. Znovu na sebe upozorníte a oceníte jejich zájem. 

Vytvořte i další, po týdnu, měsíci a čtvrt roce navazující e-mailingovou komunikaci, ve které se vždy odkážete na společný čas strávený na webináři a přihodíte maličkost navíc – případovou studii, nový produkt, možnost věrnostního programu. „Říká se, že prodává pátý e-mail,“ upřesňuje Markéta Jílková.

Tipy a triky na konec

  • Webinář pořádejte odpoledne mezi třetí až šestou hodinou. Nejangažovanější den je středa. Vždy zkontrolujte, že se nekryjete s žádnou velkou událostí nebo že se naopak komunikačně svezete na každoroční kampani. V tom vám pomůže B2B kalendář
  • Plánujete-li vysílat pravidelně, držte dny i časy vždy stejné. Vytvoříte si tak věrné publikum. 
  • Oslovte moderátora. Je to právě on nebo ona, kdo se postará o hladký průběh webináře, bude vám pokládat předem zaslané otázky nebo dotazy z chatu a nenechá vás na holičkách. 
  • Často kladené dotazy přidejte i do jednoho z e-mailů zasílaných po webináři. Mohou se zákazníkům hodit a skrze odkazy se pak prokliknou zpět na vaše služby. Během webináře dejte možnost ptát se skrze platformu Slido.

Organizace webináře vyžaduje pečlivou přípravu a následnou promyšlenou komunikaci. Vložený čas a finance se ale vrátí v podobě loajálních platících zákazníků. Tím, že poskytujete přidanou hodnotu před, během i po webináři, efektivně budujete svou značku. 

Pokud si nevíte rady s celým procesem nebo vám dělá vrásky propagace webináře, automatický e-mailing nebo profesionální grafické zpracování prezentace, nezoufejte. Od toho jsme tu my. Obraťte se na nás, rádi vám s přípravou pomůžeme. 

Jak na webinář, který prodává