Blog > Marketingové rady
Podcast jako od profíka? Nezapomínejte na postprodukci
Chcete, aby měl váš podcast charakter, kvalitu a šmrnc? V tom případě byste vedle výběru přitažlivého tématu a použití profesionální nahrávací techniky měli myslet také na následnou postprodukci celé audionahrávky. Namluvený záznam je totiž jen polovinou úspěchu. Postprodukce pomáhá odstranit šumy, vyrovnat hlasitost, zkrátit dlouhé pauzy a celkově tak zlepšuje poslechový zážitek. A právě to posluchači chtějí! Pojďme se tedy podívat na to, jak s vhodnými technikami a postupy vykouzlit profesionální podcast.
Jak na základní a pokročilejší úpravu audia?
V době, kdy se s podcasty doslova roztrhl pytel, je kvalita zvuku zásadním faktorem, který může posluchače přitáhnout nebo naopak odradit. Podcast, který zní profesionálně, totiž automaticky získává na důvěryhodnosti. Pokud už máte hotový audiozáznam, potřebujete kvalitní software pro jeho zpracování. Skvělým pomocníkem je například Adobe Audition, který vám umožní upravit všechny zvukové stopy na stejnou hlasitost podle normy. Každá audio stopa by měla mít stejnou hlasitost. To je základ.
Potom se můžete pustit do další editace. Pro zvukaře, kteří audio stopy zpracovávají každý den, je to už rutinní záležitost. „Poslechnu si celý podcast, prostříhám pauzy, kašlání, případná přeřeknutí a zadrhávání a vložím znělky. Vše zkontroluju a pak exportuju ve formátu mp3,“ říká Tereza Víznerová, grafička naší agentury MARWEA, která se také specializuje na editaci audia. Tyto základní úpravy jsou nezbytné pro čistý a profesionální zvuk.
Ten, kdo si víc rozumí s audiovizuálními programy, může ještě stáhnout šum v pozadí, zvýraznit hlas nebo potlačit sykavky a jiné rušivé zvuky. „Ale to hodně záleží na surovém audiu. Když je zvuk dobře nahraný, v kvalitním studiu a na kvalitní techniku, snažím se vždy zachovat autenticitu. Projev a hlas jednotlivých účastníků tak moc neměním,“ vysvětluje Tereza Víznerová.
NÁŠ TIP: Mono, nebo stereo? Který formát je pro podcast lepší?
Věděli jste, že mezi mono a stereo záznamem je obrovský rozdíl? Pro nahrávání podcastů je vždy lepší zvolit stereo formát, protože vícekanálový záznam lépe zní a vytváří dojem prostoru. Navíc se s ním lépe pracuje. „Zkuste si ve sluchátkách poslechnout dvě stejné nahrávky – jednu mono a druhou stereo. Zjistíte, že u mono nahrávky máte plošší pocit, protože zvuk je nahrán jen do jedné stopy a jde k vám zepředu. U stereo zvuku budete mít pocit prostoru, protože zachycený zvuk je ve dvou rozdílných stopách a každá vám přichází k jednomu uchu,“ popisuje naše MARWEA specialistka rozdíl mezi mono a stereo nahrávkou.
Jak se mono formát liší od stereo formátu, poznáte po nahrání stop do počítače. Na obrázku níže je zvuk v mono formátu, který je zachycen v jedné stopě.
Na druhém obrázku je naopak stereo formát. Vpravo vidíte, že každá stopa je totožná, ale jedna je označena písmenem L a druhá písmenem R. Tato písmena udávají, do kterého sluchátka zvuk přichází (levé, pravé), což posluchači ve výsledku dává dojem prostoru.
Rozdíl ve formátu zvuku uvidíte i na seznamu souborů v Adobe Audition, jakmile je do softwaru nahrajete.
Nepodceňujte výběr mikrofonu
Na co byste si při tvorbě podcastu měli dát ještě pozor? Pokud jste pro nahrávání nezvolili profesionální podcastové studio, o jehož přednostech jsme psali v minulém článku a které je vybavené veškerou potřebnou technikou, dbejte na správný výběr mikrofonu a na jeho nastavení. Každý mluvčí by měl mít svůj mikrofon, který bude snímat jeho hlas. Čistotu a kvalitu zvuku můžete zvýšit použitím pop filtru, který slouží k minimalizaci nebo odstranění tzv. pop zvuků. Tyto zvuky vznikají, když rychle proudící vzduch z úst mluvčího (obvykle při výslovnosti plozivních souhlásek, jako jsou p a b) narazí na mikrofon, což může vést k nežádoucím zvukovým špičkám v audiozáznamu.
Pokud byste v podcastu chtěli být autentičtí a pro vaše podnikání se nabízí možnost natáčet venku v terénu, využijete spíš menší typy mikrofonů, tzv. klopové mikrofony, které lze přichytit na oblečení. Budete také potřebovat jiný filtr, a to zejména takový, který mikrofon ochrání před větrem.
Střih hotový raz dva? Mluvte čistě
A kolik času zabere postprodukce celého podcastu? Vždy záleží na množství úprav. Podle naší specialistky na zpracování audia je vždy potřeba počítat minimálně s dvojnásobkem stopáže surové nahrávky. A to za předpokladu, že nechcete příliš měnit hlasový projev spíkra a naopak z něj chcete zachovat co nejvíce. „Pokud audio trvá 30 minut, jeho zpracování pravděpodobně zabere hodinu až hodinu a půl. Pokud je potřeba udělat pokročilejší úpravy, může nad nimi profík strávit klidně hodinu a půl až dvě hodiny. Případně i víc – záleží na složitosti úprav,“ zdůrazňuje Tereza Víznerová.
Čím je projev mluvčího uhlazenější, tím je doba potřebná pro úpravu nahrávky kratší. Myslete na to. Nikdo nechce v každé větě podcastu slyšet „jakoby“ a „jakože“ nebo „hmm“. Když se spletete nebo přeřeknete, udělejte raději pauzu a celou poslední větu nebo minimálně slovní spojení znovu zopakujte. „Výrazně to ušetří čas při postprodukci. Už jsem se setkala i s profíky, kteří mají mluvení na mikrofon tak nacvičené, že to dělají úplně automaticky. Stříhání takových podcastů pak jde skvěle od ruky ve finále nikdo ani nepozná, že se někde kus vystřihl,“ doplňuje naše MARWEA specialistka na audiozáznamy.
Umět rychle a jasně vyjádřit svou myšlenku a správně vyslovovat není v dnešní době tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Pokud ale chcete vydávat vlastní podcast a chcete, aby se lidem líbil, měli byste si osvojit alespoň základní řečnické dovednosti. Můžete začít zhlédnutím volně dostupných videí (například na YouTube), ve kterých najdete spoustu tipů na to, jak správně mluvit.
Pokud se do rétoriky chcete ponořit hlouběji, určitě není od věci obrátit se na odborníka, který vám řekne, kde máte mezery, a poradí, na čem přesně potřebujete zapracovat. Za naši agenturu MARWEA můžeme doporučit Ondřeje Staňka, který vás naučí, jak správně mluvit, prezentovat a vystupovat před lidmi.
Chcete profesionální podcast? Napište nám
Ačkoliv je postprodukce audionahrávek často přehlížená, právě díky ní můžete ze svého podcastu vykouzlit zvukový zážitek, který bude posluchače bavit a současně přitáhne nové. Nebojte se experimentovat a hledat ten správný zvukový projev, který bude rezonovat s vaším publikem. Pamatujte ale i na to, že kvalita zvuku je stejně důležitá jako kvalita obsahu.
Nejste si jistí, jak při editaci audiozáznamu postupovat? Nemáte vhodný software ani dostatek času? Napište nám a naši specialisté se postarají o kompletní postprodukci, od základních úprav až po ty pokročilejší, včetně publikace například na YouTube a podcastové platformy. Pokud o nahrávání podcastu teprve přemýšlíte, rádi vám doporučíme vhodné podcastové studio a zajistíme vše potřebné.